|

Velký průvodce: Jak vyřešit problém s erekcí

Mírnější problémy s erekcí až dlouhodobá porucha v podobě erektilní dysfunkce značně omezují intimní život. Někdy je odstranění příčiny a celkové vyřešení problému poměrně jednoduché, jindy musíte počítat s dlouhodobou snahou pro dosažení požadovaných výsledků. Přečtěte si, jaké jsou příčiny problémů s erekcí, po jakých volně prodejných přípravcích sáhnout, nebo co za potraviny je dobré jíst.

Časté příčiny problémů s erekcí

Neschopnost dosáhnout nebo déle udržet erekci se mnohdy objevuje nenápadně a problém se postupně zhoršuje. Jindy může jít o stav, který se vyskytne zčistajasna. Důvodů může být hned několik. Odhalení příčiny přitom může výrazně pomoci s efektivním řešením problému s erekcí.

Průvodní jev některých nemocí

Poruchy s erekcí mohou být průvodním příznakem některých onemocnění. V takovém případě je vždy potřeba nejdříve řešit příčinu a léčit konkrétní onemocnění. Bohužel to však nemusí nutně znamenat, že tím automaticky dojde k odeznění problému. Porucha erekce může být i výsledek kumulace více faktorů, nebo i samostatný problém, který se vyskytuje spolu s jiným onemocněním. Při takovém podezření je vždy lepší navštívit lékaře, který provede důkladnou diagnostiku.

Nemoci, které mohou být příčinou poruch erekce:

 • Diabetes
 • Ateroskleróza přívodních artérií
 • Vysoký cholesterol
 • Zvýšený krevní tlak
 • Neurogenní onemocnění (poruchy nervových vláken)
 • Nemoci prostaty
 • Vedlejší projev po operaci v pánevní oblasti

Vedlejší účinek léků

Problémy s erekcí mohou být způsobené také jako vedlejší účinek některých léků. Zpravidla to bývá uvedeno v příbalovém letáku a po vysazení daných léků by měl problém vymizet. Horší situace však nastává v okamžiku, kdy se jedná o léky, které se musí brát dlouhodobě. V takovém případě můžete s ošetřujícím lékařem zkusit změnit medikaci za takovou, u které nebudete pozorovat tento vedlejší účinek.

S tímto projevem se typicky setkáte u léků, které fungují jako beta-blokátory. Ty se používají při léčbě vysokého krevního tlaku, srdečních selháváním či arytmii. Problém s erekcí se může objevovat i při užívání léků na vysoký cholesterol, nebo v souvislosti s léky na depresi či úzkosti. Pokud se u vás vyskytnou problémy s erekcí a užíváte předepsané léky, rozhodně je samovolně nevysazujte, ale vždy danou situaci konzultujte s lékařem.

Špatný psychický stav

Mezi méně časté příčiny, které však rozhodně nejsou vyloučené, patří i špatný psychický stav a nejrůznější onemocnění psychického charakteru. Negativně působí především dlouhodobý stres, hektický způsob života a samozřejmě i vztahové problémy. Typická je kombinace problémů s erekcí spojená s depresemi nebo úzkostmi.

V rámci prevence či jako pomoc při menších problémech s erekcí může fungovat relaxace, dostatečný odpočinek, kvalitní spánek či cvičení jógy. Cílená relaxační cvičení se vyplatí pravidelně zařazovat hlavně v případě, kdy máte potíže se zvládáním stresu. Nejlepším řešením přitom může být i eliminace konkrétního stresového faktoru. Rozhodnout se tak můžete pro změnu práce a podobně. Stres je totiž celkovým nepřítelem pro zdraví těla obecně a problémy s erekcí mohou být jedním z varovných signálů.

Volně prodejné přípravky pro podporu erekce

Jednou z možností, jak si pomoci při problémech s erekcí, je užívání volně prodejných přípravků. Jejich úkolem je zkvalitnění erekce mnohdy za použití přírodních či jiných látek. Protože jde o volně prodejné doplňky, které zakoupíte v lékárnách a na internetu, je nutné počítat s tím, že jejich působení může mít omezený efekt. Zkrátka pomohou tam, kde není problém příliš velký a nevyžaduje lékařské řešení v podobě silnějšího přípravku na předpis při dlouhodobé erektilní dysfunkci.

Produkty pro podporu erekce

Kromě doplňků užívaných vnitřně můžete vyzkoušet i nejrůznější pomůcky. Konkrétně jde například o erekční kroužky. I tady ale platí, že je nutné vybrat vhodné řešení z více dostupných produktů.

Zdravý životní styl může pomoci

Porucha erekce může být způsobena i dlouhodobým nezdravým stylem. Vyústěním špatné životosprávy bývají nejrůznější zdravotní komplikace včetně poruch erekce. V takovém případě se mnohdy problém postupně stupňuje a objevuje se poměrně nenápadně. Tady ovšem platí, že stejně jako se problém objevuje delší dobu, trvá déle i případné řešení.

Nezdravý životní styl je pro problémy s erekcí opravdu častým spouštěčem. Typicky jde především o kouření, nadměrnou a častou konzumaci alkoholu nebo nedostatečný pohyb. Tímto stylem postupně mizí fyzická i psychická pohoda. Konkrétním problémem je hlavně zdraví cév, jejichž špatný stav může být přímo zodpovědný za nekvalitní erekci.

Pokud se nemůžete rozhodnout, jaký doplněk stravy na erekci vyzkoušet, přečtěte si naše srovnání produktů na podporu erekce.

Potraviny, které pomohou pro kvalitní erekci

Při řešení problémů s erekcí se hodí každá pomoc. Tu mohou nabídnout i některé potraviny, které mají přirozené afrodiziakální účinek. Sami o sobě sice nemusí vyřešit celý problém s poruchou erekce, ale mohou mírně pomoci, což se rozhodně počítá.

Kakao a čokoláda

Mezi jednu z nejlepších potravin pro zdravou erekci patří kakao a potraviny s jeho obsahem, jako jsou nejrůznější kvalitní čokolády. Kakao je totiž označováno jako jedno z nejsilnějších afrodiziak. Obsahuje velké množství flavonoidů, které mají antioxidační působení a chrání buňky před poškozováním oxidativním stresem. To je dobré pro zdraví cév, které jsou klíčové pro dostatečné prokrvení penisu pro dosažení erekce.

Flavonoidy dále najdete také v potravinách, jako jsou celer, cibule, mladý ječmen nebo řasy chlorela a spirulina.

Česnek

Česnek pravděpodobně samotný jíst nebudete, ale v rámci koření je dobré s ním nešetřit. Nejlepší je v čerstvé podobě, ale ani sušeným česnekem rozhodně nic nezkazíte. Díky látce zvané allicin podporuje průtok krve, což může sloužit jako pomoc při erekci.

Mořské plody

U mořských plodů není žádným překvapením, že nechybí v tomto seznamu. Jsou totiž bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Ty jsou zdravé nejenom pro celkové správné fungování organismu a nervového systému, ale právě i pro kvalitní erekci. Právě z toho důvodu bývají mořské plody označované jako afrodiziakum.

Špenát

U špenátu sice nenajdete tolik železa, jako se dříve tvrdilo, ale i tak jde o cenný zdroj minerálních látek a vitamínů. Ve špenátu je zdroj nitrátů, které se při trávení mění na oxid dusný. A ten má pozitivní vliv na kvalitní erekci. Kromě toho obsahuje také prospěšné flavonoidy.

Pískavice řecké seno

Tato léčivá rostlina se sice původně používala jako krmivo pro dobytek, nedávno se však přišlo na její zajímavé účinky. Pískavici řecké seno najdete v některých doplňcích stravy a obecně pomáhá se zlepšením libida a tvorbou optimálního množství testosteronu. A to jsou faktory důležité pro kvalitní erekci a sexuální život.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou mnohdy opomíjenou superpotravinou. Obsahují minerály, vitamíny a jsou zdroje, zdravých tuků. Kromě toho se v nich nachází zdroj L-argininu, což je látka důležitá pro podpoření kvalitní erekce.

Červená řepa

Obecně jsou prospěšné takové potraviny, které obsahují zdravé omega 3 mastné kyseliny, minerály a vitamíny. Konkrétně jde hlavně o vitamíny B, E, D a C. Z pohledu minerálů je důležitý zinek a pomoci může i dostatečný příjem aminokyseliny L-arginin.

Babské rady na zlepšení erekce

Mezi babské rady na zlepšení erekce patří konzumace výše uvedených potravin. Jejich prospěšnost je však již vědecky ověřena a jasným důkazem jsou obsahy prospěšných látek. Kromě toho býval dříve doporučován kotvičník zemní (Tribulus terestris). I ten má rozhodně své opodstatnění, protože ho najdete ve složení celé řady volně prodejných přípravků pro podporu erekce.

Dále se doporučuje maca, což je kořen řeřichy peruánské. Ajurvédská medicína zase nabízí ašvagandu (tzv. indický ženšen). V tomto případě se dokonce může jednat i o pomoc při neplodnosti. Pro podporu erekce je dále vhodné například granátové jablko.

Erektilní dysfunkce a návštěva lékaře

Pod diagnózou erektilní dysfunkce se rozumí stav, kdy je neschopnost dosáhnout nebo udržet kvalitní erekci, dlouhodobě narušená. Vyskytuje se více u starších mužů nad 50 let, kdy se s tímto problémem setká zhruba polovina z nich. Zároveň se však tento problém nevyhýbá ani mladším mužům.

Pro hodnocení, zda muž trpí erektilní dysfunkcí se používá speciální dotazník sexuálního zdraví muže IIEF-5. Ten si můžete orientačně vypracovat. V případě znepokojivého výsledku je dobré problém kontaktovat s lékařem, který vám doporučí další vyšetření, nebo rovnou opatření v podobě medikace či jiných doporučení.

A protože může být erektilní dysfunkce příznakem některého jiného onemocnění, provádí se běžně důkladná anamnéza a fyzické vyšetření. Penis se vyšetřuje v klidu a následně při erekci vyvolané podáním vasoaktivní látky. Chybět by nemělo ani ultrazvukové vyšetření a měření průtoku krve v cévách. V případě, kdy je porucha erekce spojená s jiným onemocněním, řeší se primárně tento problém. Často totiž dojde př vyléčení dané nemoci ke zlepšení či úplnému vymizení erektilní dysfunkce.

Léčba erektilní dysfunkce

V případě, kdy není erektilní dysfunkce průvodním příznakem jiného onemocnění, je potřeba řešit přímo tento problém. Díky různým metodám a přípravkům je v dnešní době úspěšnost takové léčby velmi vysoká.

Metody léčby poruch erekce

 • Podávání léků pro zlepšení přívodu krve – častá varianta, kdy se vnitřně užívají léky pro zvýšení přítoku krve do topořivých těles. Jejich užívání však nelze kombinovat s léky na srdeční nemoci, takže v některých případech není tato léčba možná.
 • Podtlaková pumpa – aby bylo použití pumpy bezpečné, je nutné vybrat kvalitní homologovaný přístroj. Celý princip funguje díky tlaku, kterým dojde k vyvolání erekce. Ta je následně zafixována speciálním kroužkem, který brání zpětnému odtoku krve.
 • Léky podávané do močové trubice – pomocí speciálního aplikátoru se do močové trubice aplikují látky pro podporu erekce. Účinnost však nebývá nijak vysoká.
 • Aplikace účinných látek injekcí přímo do topořivých těles – účinnější varianta aplikace látek, která přichází na řadu v případě, kdy užívání tablet nestačí. Pacient se naučí, jak si injekce sám aplikovat. Výhodou je vysoká účinnost, ale mohou se objevit také vedlejší účinky v podobě přetrvávající dlouhodobé erekce.
 • Chirurgická implantace penilních protéz – víceméně poslední pomoc, kdy dojde při operaci k odstranění topořivých těles a jejich nahrazením protézou.
 • Léčba rázovou vlnou – bezbolestná metoda ošetření, která rozhodně stojí za vyzkoušení.

K těmto metodám léčby rozhodně pomůže i zdravý životní styl, nebo případná psychická terapie. Cílem je totiž komplexní léčba a eliminace všech možných faktorů, které mohou ovlivňovat problémy s erekcí. Zkušený lékař dokáže připravit plán léčby, která zahrnuje některé z výše uvedených metod. Ve velkém procentu případů bývá snažení o nápravu erekce úspěšné. A samozřejmě často platí, že čím dříve začnete problém řešit, tím snazší a kratší bývá léčba.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *