Krátká uzdička

Uzdička penisu je velmi důležitou součástí, která zabraňuje volnému pohybu předkožky. Uzdička je důležitou součástí pohlavních orgánů každého muže především z pohledu sexuální stimulace nebo kvalitního pohlavního styku. Usnadňuje přetažení předkožky přes přes žalud. Jestliže je zkrácená, může způsobit problémy včetně nepříjemné bolesti během pohlavního styku nebo jakékoliv stimulace. 

Krátká uzdička neboli frenulum breve (latinsky) může společně s užší předkožkou vést k zabránění pohyblivosti předkožky ale i neúspěšnému pohlavnímu styku. V nejčastějších případech dochází k předčasné ejakulaci, kdy průběh je horšího rázu.

Proč je uzdička krátká a jak poznám že ji mám i já? 

Odborníci většinou tento problém jako je krátká uzdička rozpoznají na první pohled, avšak není to pravidlem. Zkuste se orientovat podle příznaků, které vám zde sepíšeme. Bude se jednat o příznaky pocitů během sexuální stimulace nebo pohlavního styku. 

Uzdička je vazivovou tkání, které spojuje předkožku se žaludem. Jedná se o erotogenní zónu, která je zakončena velkým množstvím nervů a stimulace uzdičky společně s žaludem může vést k vyvrcholení muže až k ejakulaci neboli výstřiku semene. Jestliže máte krátkou uzdičku, prvním příznakem by mohla být velmi častá a předčasná ejakulace(oddálení ejakulace), která je doprovázena bolestmi během pohlavního styku nebo jakékoliv stimulace. 

Jestliže je uzdička krátká, pak dochází k problémům s obnažením žaludu. Máte penis ve ztopořeném stavu a nelze zcela obnažit? Odborně se tomuto problému říká frenulum breve. 

Jaké 3 nepříjemné důsledky způsobuje krátká uzdička? 

  • problém během samotného pohlavního styku a sexuální stimulací, kdy není možné plnohodnotného stažení předkožky
  • mohou vás doprovázet přecitlivělosti žaludu díky sexuálního dráždění, které se projevují bolestí nebo předčasnou ejakulací
  • na psychickou pohodu a celkové libido, může mít vliv tvar penisu ve ztopořeném stavu

Problém nastává v případě, že se krátká uzdička propojí se zúžením předkožky, což je odborně fimóza. Během erekce není možné stáhnout přes žalud zcela předkožku, a tím dochází ke škrcení žaludu. To může způsobovat problémy s cirkulací krve a zásobením tkaniva krví v penise. Oba tyto případy jako je frenulum breve a fimóza je nutné řešit chirurgicky. 

Symptomy krátké uzdičky? 

  • Jestliže pociťujete napětí během erekce či pohlavního styku. 
  • Tvar vašeho penisu je zkroucený a během erekce je směrem dopředu a dolů.
  • Od pohledu je viditelné, že ne nepřirozené natažení předkožky. 
  • Jestliže, zažíváte nepříjemnou bolestivost během pohlavního styku či při samotné erekce. 
  • Víte, že vaše předkožka nemá možnost volného pohybu. 
  • V případě natržení předkožky nebo uzdičky se může dostavit krvácení. 

Nemějte obavy, v každém případě krátké uzdičky nejde o nebezpečný stav, který by ohrožoval zdraví. Jde pouze o nepříjemnou poruchu, která se dá jednoduše řešit. 

Příčiny krátké uzdičky? 

Většinou příčiny krátké uzdičky nastávají během prenatálního období nebo období růstu dítěte. Krátká uzdička je především problémem, který může nastat během jejího vývoje, není to ale jediný faktor.

Vrozené příčiny

Vrozené příčiny mohou nastat během vývoje plodu nebo dítěte, kde může docházet k deformacím v oblasti penisu. Deformace mohou způsobovat nedostatečný vývoj a délku uzdičky. 

Získané příčiny

Získané příčiny, si můžete přivodit během života. Jestliže jste během vývoje měli příliš dlouhou uzdičku, nebo jste měli poranění v oblasti žaludu a penisu pak zkrácení nebo jakýkoliv chirurgický zákrok mohl způsobit krátkou uzdičku. K poranění jste mohli přijít i během sexuální stimulace, kdy na uzdičce vznikají malé trhlinky, které se samy zacelí a tak vzniká zjizvení, které při častém opakování trhlinek může způsobovat zkrácení uzdičky. 

Jestliže byste rádi měli potvrzení o tom, že máte krátkou uzdičku. Navštivte svého urologa, provede samotné vyšetření a sdělí vám jak moc tento problém je intenzivní. Urolog provede nejen vyšetření uzdičky, ale i celého penisu. Po diagnostice vám lékař sdělí jako druhy léčby lze využít. Existují pouze dva typy a tou je konzervativní a chirurgická léčba. 

Představíme vám tyto jednotlivé typy řešení dopodrobna: 

Konzervativní léčba

Tato léčba spočívá především ve snížení pevnosti a celistvosti uzdičky, které by mělo mít za následek její prodloužení. S tímto postupem vymizí příčiny, které jsou spojené s touto poruchou. Nejčastěji se na tento typ léčby aplikují speciální masti nebo krémy, které obsahují kortikoidy, jde o umělé vyráběné hormony. Jestliže nepřinese pozitivní a očekávané výsledky pak zajisté bude nutná chirurgická léčba. 

Chirurgická léčba

Je účinnější léčbou oproti konzervativní léčbě, která má dvě nabízející formy. Může jít o přerušení uzdičky nebo o prodloužení uzdičky speciálním postupem, které spadají už do plastické chirurgie a její odborný název je frenuloplastika. Kromě tohoto zákroku může nastat také zúžení uzdičky, kdy se jedná o obřízku. Během tohoto zákroku dochází k odstranění uzdičky i části kůže. 

Problém spojený s krátkou uzdičkou není příjemným tématem pro žádného muže. Jestliže si myslíte, že trpíte na krátkou uzdičku nebo jinou deformaci penisu pak navštivte lékaře. Ten vám poradí a doporučí ten správný postup léčby, a vy tak budete moci žít znovu plnohodnotný sexuální život bez předčasné a bolestivé ejakulace. 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *