|

Zánět prostaty

Slyšeli jste někdo o diagnóze jako je zápal prostaty? Zápal prostaty je velmi častým urologickým onemocněním u mužů a projevuje se častějším močením, které mohou doprovázet pálivé či řezavé bolesti během močení. Kromě těchto nejčastějších příznacích je dalším příznakem také horečka, zimnice nebo sexuální poruchy. U zápalu prostaty se jedná i bakteriální infekci, která se vyskytuje buďto jako akutní či chronická forma zánětu. Rozhodně tuto nemoc nepodceňujte, mohou totiž nastat možné komplikace. 

Co je zánět prostaty a jak zjistím že ho mám? 

U zápalu prostaty se jedná o zánět předstojné žlázy. Co to je? Je to odborný název prostaty a je důležitou součástí pohlavní a vylučovací soustavy u mužů. Prostata je důležitá pro tvorbu ejakulátu. Má vliv na ulehčení pohyblivosti spermií tím, že jim zajistí co nejdelší přežití. Prostata je tedy klíčem k potenci. 

 • Zánět prostaty nastává z infekce neboli parazity, která napadla předstojné žlázy
 • Víme, že v nejčastějších případě se jedná o bakterie nebo viry, které se do prostaty dostanou pomocí krve, lymfatických uzlin nebo přes močovou trubici
 • Zánět močových cest je hluboce spojen se zánětem prostaty

Zápal prostaty se může stát velkým problémem, a proto jakékoliv příznaky nepodceňujte. Záněty se mohou objevovat dlouhé roky a téměř bez příznaků. Takové skryté záněty se většinou najdou př hledání jiného problému nebo při problému v okolí, třeba jako porucha s erektilní dysfunkcí. Záněty prostaty se objevují u každého, věk nehraje roli. 

Jak poznat, že mám zánět?

časté močení
Časté močení jako příznak zánětu prostaty

Může se stát, že se onemocnění jako je zápal prostaty rozvíjí velmi pomalu a tím i jeho první příznaky. Většinou jeho průběh následuje:

 • jako velmi časté nutkání k opakovanému močení
 • jako bolesti, které se objeví během močení jako je tlak nebo bolest 

Během chronické nemoci mohou nastat střídavé období bez příznaků, nebo naopak období s intenzivními bolestmi. Jestliže jde o zápal prostaty, který je již v kritické fázi nemoci, mohou nastat následující symptomy:

 • jako je problémy s močením, hlavně s proudem moči, který je zesláblý a neúplný, tím je problém se vyprázdnit
 • při akutní formě zápalu nastávají symptomy jako je zimnice nebo horečka
 • bolesti během močení jako pálení a řezání
 • bolest v podbřišku, varlat nebo ve spodní části zad 
 • mohou nastat poruchy s erekcí nebo s tím spojený pokles sexuálního apetitu
 • během ejakulace mohou nastat velmi nepříjemné bolesti nebo také výskyt krve ve sperma

Ovšem berte v potaz, že nemusíte mít všechny tyto příznaky. Někoho mohou trápit pouze některé z nich, někteří o zánětu ani netuší, jelikož se příznaky nedostaví, v tomto případě se jedná o asymptotickou formu průběhu onemocnění jako je zápal prostaty. 

Příčiny, které zánět prostaty mohou vyvolat

Zánět prostaty neboli prostatitida může být vyvolána celou řadou faktorů nebo příčin, kterým se někdy dá předcházet. V každém případě se zánět prostaty vytváří z infekci bakteriálního nebo virového charakteru. Tyto záněty spouštějí především tyto uvedené příčiny:

Nechráněný pohlavní styk

Jestliže jste v poslední době měl nechráněný sexuální styk, právě u této činnosti mohou nastat přenosy virů a bakterií, které se do prostaty dostanou přes močovou trubici a způsobují infekce i samotných močových cest. 

Zadržována nebo nepravidelná ejakulace

Je vaše ejakulace nepravidelnou nebo velmi nízkou činností? V tomto případě je větší riziko tvoření zánětlivosti vlivem parazitární infekce. Spermie, které díky nepravidelné ejakulaci umírají pak působí jako škodlivé prvky v prostatě. 

Hladina testosteronu může být nízká

Hormon jako je testosteron ovlivňuje právě u mužů vícero problémů, které jsou spojené i s prostatitidou nebo zánětem prostaty. Jestliže hladina testosteronu je nízká, mohou se tak tvořit ideální podmínky pro vznik zánětů v této oblasti. 

Prodělali jste jakékoli zákroky prostaty

Jste po biopsii prostaty, pak právě tento zákrok může způsobit velké riziko pro zanesení infekce do močových cest nebo prostaty. 

Prostata se chronicky zvětšila

Další příčinou může být chronické zvětšení prostaty, která více tlačí na močové trubice a tím se mohou paraziti lehce dostat do žláz v prostatě. 

Máte oslabenou imunitu

Máte delší dobu oslabenou imunitu, tato příčina může také stát za zánětem prostaty. Paraziti se tedy mohou vyskytovat v krevním řečišti a tím se mohou pohybovat po celém těle. Prostata a močové trubice jsou aktivně prokrvené orgány, které jsou dostupné bakteriím. 

Jak se rychle zbavit zánětu prostaty? 

Toto onemocnění je zapotřebí konzultovat s lékařem, který zjistí anamnézu a následně ji vyhodnotí. Poté je zapotřebí fyziologického vyšetření a jako poslední laboratorní rozbor prostatického sekretu. 

Cílem vyšetření je zjistit zda zánět opravdu je přítomen v dolních partiích a následně bakteriální či virovou infekci zahnat.

podání ruky

Jak řešit zánět prostaty?

Jakmile začnou potíže jako pálení nebo řezání během močení, časté nutkání k močení nebo bolest v oblasti varlat, pak jsou tyto signály varujícími a je nutné vyhledat urologa, který vás pořádně vyšetří a zjistí anamnézu. 

Možnosti jak se zánětu prostaty zbavit:

 • Nejčastější možností je antibiotická léčba
 • Lepší životospráva
 • Zlepšení hladiny testosteronu
 • Pravidelná ejakulace nebo močení
 • Volně dostupné doplňky na zlepšení zdraví prostaty

Zdroje:
https://www.wikiskripta.eu/w/Prostata
https://nemocnicenovyjicin.agel.cz/pracoviste/oddeleni/clrp/o-prostate.html

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *