Andropauza – mužský přechod. Jak ho poznat a řešit?

andropauza - mužský přechod

Andropauza je obdobím přechodu, které se děje u některých mužů, a je jednou z nejvýznamnějších hormonálních změn, jaký významně zasáhne do mužského života. Andropauza není u mužů tak všeobecně známá jako menopauza u žen. Obojí se bere jako životní období, které vyžaduje v dané chvíli patřičnou pozornost. V každém takovémto změnovém přechodu se totiž mění mužské tělo a psychika. Co tedy andropauza je? Je potřeba se jí obávat?

Co to je andropauza? 

Jedná se o období mužského přechodu, kdy je hladina hormonu testosteronu na nízké hodnotě. Testosteron je zodpovědný za řadu metabolických procesů v mužském těle. V této době se začne mužské tělo a psychika měnit. Dalo by se říct, že zájmy okolo sexuálních hrátek pomalu upadají a do popředí se dostávají jiné koníčky.

Mužská andropauza je pomalejší, než je přechod u žen. Muži si leckdy ani nějakých změn nevšimnou, a když si jich všimnou, tak už často velice pozdě. Je to v zásadě proces, který probíhá dlouhá léta.

Nicméně, ne každý muž se do androupauzy dostane. To znamená, že nepostihuje všechny muže.

Kdy obvykle andropauza začíná? 

Obecně je známo, že hladina testosteronu se postupně vytrácí už od 20. roku života, ale pokles tvorby testosteronu může být spjatý i s jinými problémy. Zlomový věk pro andropauzu je 40 let. Ačkoliv andropauza může začít v každém věku, tak většinou se uvádí, že začíná v období 40-55 let.

Jak se andropauza nejčastěji projevuje?

  • Muž se celkově necítí příliš dobře
  • V oblasti břicha narůstá tuková tkáň
  • Ubývá svalové hmoty
  • Muž má snížené sebevědomí
  • Radost ze života jakoby se vytratila
  • Potíže s pamětí a soustředěním
  • Řídnutí ochlupení
  • Problémy s prostatou
  • Inkontinence
  • Zvýšený krevní tlak
  • Bušení srdce a návaly horka
  • Snížené libido (sexuální pud)

Jak vlastně působí testosteron v mužském těle?

  • ovlivňuje správnou funkci spermatogeneze a vývoj sekundárních a pohlavních znaků 
  • je zodpovědný za kvalitu sexuálního libida, apetitu, plodnosti a zdraví pohlavních orgánů
  • má značný vliv na fyziologii mužského těla co se týče ochlupení a stavbu těla
  • může do značné míry ovlivnit také psychiku
  • zajišťuje dostatek vitality, energie, soutěživosti, chování jedince a dodává mužům potřebné ego

Jestliže se hormon testosteronu dostal na nízkou hladinu, pak to samozřejmě může vést k vícero negativním příznakům. U každého muže jsou tyto příznaky individuálními a jejich intenzita tak může být různorodá. Rozhodně jakékoliv příznaky neignorujte.

Čím dříve je začnete řešit, tím pro vás následná léčba bude snadnější. 

Andropauza a dění okolo

Pokles hormonu testosteronu není jedinou a jednorázovou záležitostí, která může nastat. Pokles testosteronu mohou ovlivnit různorodá onemocnění cévního původu, kosterního aparátu nebo především problémy a poruchy spojené se sexuální oblastí. Obecně je známo, že polovina mužů trpících na andropauzu musí podstoupit hormonální léčbu.

Jak probíhá mužský přechod – andropauza?

Chcete se dozvědět kdy začíná andropauza u mužů a jak dlouho zhruba trvá? Na tento průběh mužského přechodu má značný vliv genetika nebo životní styl jedince, jako je stravování, aktivita či stresové situace, kterým se muž denně vystavuje. Andropauza nepřijde z ničeho nic, je na dlouhodobější průběh, víme, že může trvat i několik let. 

Andropauza je dlouhodobý proces, při kterém dochází k přeměně muže.

Symptomy dle věku:

Od 30 do 40 let 

V tomto věku dochází k pozvolnému poklesu tvorby, a především i snížení hladiny testosteronu. Jde o jeden z prvních příznaků, které vám mohou signalizovat počínající proces andropauzy. Samo o sobě pokles testosteronu nemusí přinést žádné viditelné změny.

Sice mohou určité nastat změny, ale většinou pouze v sexuální oblasti. Takže může docházet například k poklesu chuti na sex nebo třeba lehkou poruchu erekce. V těchto případech by vás třeba mohlo zajímat mužské libido a jak ho zvýšit nebo jak zvýšit testosteron.

Nicméně pamatujte na to, že je také potřeba přistupovat ke svému životu trochu jiným způsobem, změnit návyky, začít žít zdravěji a tak podobně. Však to znáte.

Od 40 do 50 let

V tomto věku už se jedná rizikovější období. Pokles testosteronu je výraznější oproti předchozímu období. Mohou nastat viditelné příznaky, které vedou ke zhoršení fyzické kondice a mentální vitality. Mnoho mužů tyto viditelné příznaky ignoruje, a to je špatně. Průběh andropauzy se může výrazně zhoršit. První pomocí je v tomto případě návštěva lékaře, který už vám bude umět od vašich potíží ulevit.

Po 50. roce

V tomto období je andropauza už v plné síle a dochází tak ke značným problémům v sexuálním životě a na řadu příchazejí další problémy jako je snížené sebevědomí, deprese a jiné psychiké problémy.

Jak rozpoznat andropauzu včas?

Úplně nejdůležitější je si připustit, že muž vůbec nějaké problémy má. To znamená, že nesmí ignorovat své tělo a jeho negativní změny. Pokud například přijde snížená chuť na sex, problém s erekcí, problém s chutí do života, tak už je něco špatně. Muži se za tyto problémy často stydí, což je samozřejmě špatně. Dnes už existuje metoda, která stanovuje hladinu pohlavních hormonů pomocí laboratorního vyšetření. Lékaři pak vědí, čeho se mají chytit.

No a obecně by se dalo říct, že právě přístup lékařů se k této problematice razantně změnil, takže mají snahu svým pacientům pomoci.

Metoda ADAM

Další metodou diagnostiky je například dotazníková metoda ADAM – Androgen Deficiency in the Aging Male, ve které se podle různých odpovědí zjišťuje podezření na andropauzu. Opodstatněné podezření nastává v momentě, kdy muž ve třech případech odpoví kladně.

Jak se andropauza léčí?

Na andropauzu neexistuje lék, ale je potřeba celou můžkou změnu podchytit komplexně. V první řadě se začíná se změnou kompletního životního režimu. Jde o takzvané režimové opatření. Pokud celý život slýcháte řeči o zdravém životním stylu, zdravém stravování, aktivním způsobu života a sportování, tak tady jsme u toho zase. Je potřeba změnit svůj životní styl.

To znamená žít zdravě, hýbat se, nekouřit, nepít mnoho alkoholu a tak dále.

Kromě toho je dobré jíst dostatek potravin bohatých na:

  1. vítamíny A (sýry, vejce, játra),
  2. vitamín C (zelí, paprika, citrusy)
  3. a vitamín E (ořechy, semena, máslo, mléko)
  4. a pak také vitamín B (obiloviny, luštěniny, maso).

K tomu je důležité pohlídat si přísun zinku, hořčíku, selenu a dalších minerálních látek. To neznamená, že se začnete ládovat vitamíny. Takové multivitamíny jako je například Primulus vám sice usnadní příjem důležitých vitamínů a dalších látek, ale je velice důležité dodávat tyto látky tělu zejména ze stravy.

Pokud už jde v s andropauzou do tuhého, tak přichází na řadu hormonální léčba, která se přesněji nazývá hormonální substituční terapie. Co to znamená?

Jednoduše se tělu dodává testosteron pomocí injekce, ale je také možné dodávat tento hormon formou gelu nebo tablet. Někdy se používají i náplasti.

No a pak je zde také léčpa problémů, které andropauzu doprovázejí. Takže jde o to, jakými obtížemi trpíte. Pak se můžete setkat například s léčbou zvýšeného tlaku, s léčbou inkontinence, kdy velice pomáhají kegelovy cviky.

V horších případech jako jsou deprese a jiné psychické problémy jako pocity méněcenosti a podobně, si určitě nechte pomoci. Nejenže se vám výrazně uleví, ale získáte zase chuť do života a radost z něj.

Jaká jsou doporučení?

  1. Nepodceňujte příznaky a začněte problémy včas řešit
  2. Žijte zdravě, sportujte a hýbejte se
  3. Nestyďte se svěřit svému lékaři

Zdroje:

  1. https://www.cpzp.cz/clanek/1317-0-Andropauza-muzsky-prechod.html
  2. https://seni.cz/cs_CZ/content/andropauza-5

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *