Saw palmetto

Saw palmetto neboli také Serena plazivá je menší plazivější palmovitá rostlina s velkými listy. Této rostlině se nejvíce daří na pobřeží Severní Ameriky, kde dorůstá do výšky dvou až čtyř metrů. Její plody mají mnoho blahodárných účinků na zdraví a poznáte je podle purpurového odstínu, kdy ve fázi sušeného stavu jsou 2,5 cm dlouhé.

Slyšíte název Saw palmetto prvně?

Co to je Saw palmetto a k čemu slouží?

Plody palmy obsahují látky, které mají mnoho prospěšných látek. Ty podporují správnou funkci močového a pohlavního ústrojí. Plody Serenoia se většinou vysuší suchým mrazem. Je to způsob, jak získat z plodů extrakt, který je prospěšný jako doplněk stravy nebo se dává do formy plněných kapslí.

Plody Saw palmetto obsahují účinné látky jako jsou například mastné kyseliny (kyselina olejová, laurová, kaprylová, palmitová, stearová a linolenová), mezi estery a flavonoidy pak patří rutin a isokvercitrin. Mimo tyto látky jsou v obsahu také fytosteroly, triglyceridy, karotenoidy, silice, polysacharidy a fytosteroly. Přítomny jsou také minerální látky jako je hořčík, vápník a draslík. 

Jak Saw palmetto může pomoci?

Máte nějaké potíže, které jsou níže uvedené? Pak zkuste Saw palmetto a uvidíte sami, že i vaše problémy se dají řešit. 

Pomůže na:

 • na nízké libido nebo nechuť na sex (zvýšení libida u mužů)
 • potíže s funkcí prostaty
 • podporu funkce močové soustavy a reprodukčního systému
 • jako podpora pro hormonální rovnováhu
 • proti vypadávání vlasů a jejich vitalitu
 • pro nabrání hmotnosti 
 • při mírném kašli, astma nebo chřipka

U žen jsou její účinky vhodné na:

 • podporu růstu vlasů
 • zkvalitnění plodnosti
 • bolesti během menstruace

Látky a složení rostliny

Jak jsme již psali složení Saw palmetto obsahuje velmi aktivní a účinné látky, které podporují systémy a orgány v těle a jsou tak zdraví prospěšné. 

TIP na článek: Pokud máte problémy s erekcí, můžete vyzkoušet bylinky na erekci.

Složení, které je v Saw palmetto a jaké účinky má na naše zdraví? 

 • mastné kyseliny, které jsou velmi prospěšné na podporu lepší a kvalitnější erekce
 • flavonoidy neboli vitamín P, které zlepšují imunitu v těle
 • fytosteroly zlepšují propustnost cév a inhibují rakovinu plic, žaludku, vaječníků nebo prsou
 • polysacharidy jsou cukry, které posilují vitalitu a dodávají nám energii
 • triglyceridy, které se starají o zásobení energie v tkáních

Doporučená denní dávka a užívání

Dávkování záleží na tom, v jaké formě budete produkt užívat. Prodávají se ve formě kapslí ale také tablet.  Mimo to můžete Saw palmetto také vyzkoušet v podobě tinktury nebo sušených plodů.

Přesné dávky vám může určit po konzultaci váš lékař nebo vám při koupi mohou poradit v lékárně, kde dávkování najdete vždy v příbalovém letáku, který je součástí jakéhokoliv produktu. Víme, že by se měla užívat v množství 1 tobolky denně a nezapomeňte vždy zapít dostatečným množstvím vody.

Pro koho je saw pelmetto určen?

Saw palmetto nemá žádné určení, kdo může a nemůže užívat, jestliže pociťujete nějaké problémy, které jsme uvedli, pak tento produkt samozřejmě vyzkoušet můžete. Své si v něm jistě najdou jak ženy, tak i muži. Jediné omezení mají těhotné a kojící ženy, které by se doplňku stravy s výtažky ze Saw palmetta měli raději vyhnout. Totéž platí i pro malé děti do 3 let, pro ty je však většina účinků Saw palmetta stejně poměrně zbytečná.

Nežádoucí účinky 

Tyto doplňky stravy z větší části, nemají žádné nežádoucí účinky, jelikož se jedná o doplněk stravy přírodního charakteru. Jen ve výjimečných případech se mohou objevit například alergie nebo nevolnost, závratě, otoky rukou a obličeje. Výjimečnými nežádoucími účinky mohou být bolesti břicha, žaludku nebo se k tomu mohou přidat i průjmy. 

Při jakýchkoliv potížích, které se vyskytnou po užívání saw palmetto, neprodleně přerušte užívání a poraďte se se svým praktickým lékařem.

Za jak dlouho se dostaví účinky?

Tyto doplňky stravy, jsou velmi šetrné k našemu tělu, proto se účinky mohou dostavit až po několika týdnech. Doplňky stravy se tedy doporučují užívat po delší dobu v řádech týdnů ale i měsíců. S pravidelným užíváním dosáhnete maximálního efektu. 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *