Andělika čínská – užívání a benefity

Andelika čínská mnoho znás zná také jako Archangeliku čínskou, je velmi zajímavou rostlinou, která má vynikající účinky především při ženských obtížích. Andělika čínská je rostlinou, která se označuje také jako ženský ženšen. Nabízí specifické účinky a zaměření, má značný vliv nejen na ženské obtíže, ale její účinky jsou známé také jako obecné zaměření. 

Co to je Andělika čínská? 

Jde o trvalku s řepovým aromatickým oddenkem, která vyrůstá až do výšku dvou metrů. Je přímou, dutou a rýhovanou lodyhou, její listy jsou velké, pochvaté a zpeřené. Nejvíc se z rostliny využívá její kořen, který můžete zakoupit jako sušený doplněk, který je vhodný pro čaj. Mimo sušených extraktů si můžete zakoupit i anděliku čínskou v podobě tabletek. 

Tato rostlina je tradičním tonikem, který je využívá především v Asii. Nejčastěji se rostlina vyskytuje v Číně, Japonsku nebo v Koreji. Rostlina není náročná na pěstování, bohatě ji stačí jen dostatečná vlhkost.

Pole v Indonésii s Andělikou čínskou
 • jedná se o rostlinu většího vzrůstu, která je dvou a více roční rostlinou
 • rostlina přináší plody jen jednou, následně umírá. Kořen rostliny se následně zpracuje a prodává se pro lékařské účely
 • vlhká půda je pro rostlinu skvělým prostředím

Rostlina jako je Andělika čínská je vhodná především ke vnitřnímu užití v přirozené formě. Její pozitivní účinky na ženy nejsou jediným plusem, obecně je známo, že její využití je prakticky pro kohokoliv. Samozřejmě není doporučené pravidelné užívání tohoto doplňku. 

Andělika čínská v podobě čaje

Její využití v lidovém léčitelství:

 • pomáhá nejen při ženských problémech, ale i při obecných problémech jako je špatná hormonální hladina
 • spadá mezi velice kvalitní přírodní tonika na nervovou soustavu, která vám pomůže bojovat proti stresu, únavě nebo se vám bude hodit jako stimulant
 • její využití je skvělé také na kardiovaskulární onemocnění nebo trávicí systém
 • posiluje lymfatický systém

Jaké je složení této rostliny? 

Rostlina obsahuje vysoké množství účinných látek, jako jsou esenciální oleje, ftalidy, vitaminy, aminokyseliny, polysacharidy, kyselina ferulová a další. Andělika čínská obsahuje například fytoestrogeny, které pomáhají při obnovení hormonální rovnováze u žen, především po porodu, potratech nebo onemocnění. Důležité látky najdete především v kořenu rostliny, který se nejvíce využívá. 

Látky, které rostlina obsahuje:

Fytoestrogeny

Patří do nejdůležitější části obsahu celého extraktu, jedná se o rostlinný estrogen, je půl na půl přírodně chemického složení. Fytoestrogeny působí na lidské tělo velmi podobně jako estrogeny, používají se především na hormonální rovnováhu.

Kumariny

Je druhou velice důležitou součastí obsahu Anděliky čínské. Má značný vliv na rozšíření cév nebo stimulaci nervového systému. Její pravidelné užívání zmírní záněty a svalové křeče. 

Sacharidy a polysacharidy

Rostlina také nabízí bohatý obsah sacharidů a polysacharidů, které obsahují glukózu, fruktózu, galaktózu, arabinózu nebo xylózu, tyto účinné a aktivní složky mají pozitivní vliv na imunitu nervové soustavy.

TIP na článek: Přípravky a bylinky na zvýšení libida u žen

Další látky

Mezi další látky, které rostlina obsahuje spadají ftalidy, angelicid, butylftalid a Z-butylftalid. Jejím obsahem jsou také terpenoidy, beta-kadinen a karvakrol. Vůni rostliny přináší deriváty kyseliny ftalové a ligustilidu. Mezi ně patří i kyseliny ferulové a vanilové. 

Nejdůležitější účinky této rostliny:

Jak jsme již zmiňovali, její účinky a využití ocení především ženy. Je obecně známým doplňkem stravy, který může mít blahodárné a prospěšné účinky na lidské zdraví. Rozhodně to neznamená,, že by si muži tento produkt nemohli dopřát také. 

Podpora růstu a zpevnění prsou

První účinkem, který je mezi ženami velmi známý je vliv na zvětšení a zpevnění prsou. Rostliny jako je Andělika čínská je velmi častou složkou tablet pro tento problém. Látka zvaná fytoestrogen má značný vliv a účinek k dosažení růstu prsních žláz. 

Úspěšný vliv na pravidelný průběh menstruace

Trápí vás bolestivá menstruace nebo máte nepravidelný cyklus? Rostlina je na tyto negativní příznaky premenstruačního syndromu tou pravou medicínou, dokáže pomoci i při křečích nebo při úplném vynechání menstruace. 

Skvělé pro obnovení hormonální rovnováhy

Další ženskou oblastí je problém s hormonální rovnováhou obzvláště po porodu, potratu nebo onemocněním. Rostlina pomůže proti návalům horečky třeba v období menopauzy. Ulehčí porod a pomůže vypudit zbytky placenty. 

Podporuje správnou cirkulaci krevního oběhu a rozšiřování cév

Její pravidelné užívání má velmi pozitivní vliv na vysoký krevní tlak a posílení krevního oběhu. Jestliže jste diabetik nebo trpíte na anémii, která je velmi častým problémem během těhotenství, pak i pro tyto případy vám rostliny Andělika čínská může pomoci. Napomáhá rozšíření cév a tím k lepšímu prokrvení dělohy. 

Podpora nervového systému

Rostlina má uspokojující účinky na nespavost, časté úzkosti nebo podrážděnost. Stimuluje nervovou soustavu a podporuje psychiku u žen, především po porodu nebo během přechodu. 

Další účinky

Dalším příznivý vliv této rostliny je na pohybovou soustavu, která napomáhá především na zpevnění svalstva. Užívání může také omezit záněty nebo zvýšit imunitu. 

Jaké jsou negativní a vedlejší účinky? 

Tyto rostliny v rámci tradiční lidové medicíně mohou přinášet také nežádoucí účinky, které jsou v dnešní době skoro u každého produktu. Jestliže se u vás projeví alergická reakce během užívání, pak užívání přerušte. Vždy doporučujeme užívání prodiskutovat se svým odborným lékařem.

Kdy není vhodné rostlinu užívat? 

 • Jestliže jste v očekávání nebo kojíte
 • Trpíte na časté záněty ledvin, žaludeční vředy nebo jiné vředové choroby hrubého střeva
 • máte problém se srážlivostí krve nebo na to rovnou užíváte léky, kombinace těchto dvou léčiv by nebyla dobrá a nedoporučuje se
 • jakmile během užívání pocítíte zvýšené menstruační krvácení nebo kožní citlivost

Pro vyhnutí se negativních a nežádoucích účinků vám doporučujeme během užívání dodržovat přestávky. Jestliže budete rostlinu žívat ve formě čajů nebo odvarů, pak vám doporučujeme si pauzu dát po 2-3 měsících užívání na měsíc. 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *