Ženšen pravý na podporu erekce

Pokud řešíte problém s nedostatečnou erekcí či dokonce syndromem erektilní dysfunkce, možná přemýšlíte nad návštěvou lékaře a užíváním léků na předpis. Než však vsadíte na chemické léky, zkuste zařadit do svého jídelníčku afrodiziakum, na které nedají dopustit už celé generace, ženšen pravý. Ten nalezneme v téměř každém doplňku stravy na podporu erekce – a není divu. Nabídne celou řadu příznivých účinků, a to nejen podle tradiční čínské medicíny, ale také medicíny západní.

Co je ženšen pravý?

Ženšen, respektive jeho kořen ženšenu, je už po staletí známý pro své blahodárné účinky na libido a celkovou kvalitu sexuálního života. Jakožto adaptogen – tedy rostlina zvyšující celkovou odolnost organismu – však nabídne mnohem více zdraví prospěšných účinků, na které se blíže podíváme v následujících řádcích. 

Druhy ženšenu

Než zakoupíte první doplněk stravy s obsahem této „zázračné“ rostliny, je na místě připomenout, že existuje celá řada jeho druhů. Přestože většina z nich se může pochlubit účinky na lidské zdraví, ne každý je vhodný pro řešení problémů s erekcí. Příkladem může být ženšen sibiřský, který z hlediska sexuálního zdraví ocení spíše ženy. Naopak ženšen americký je užíván při obtížích se zažíváním.

Jaký druh ženšenu tedy zvolit na podporu erekce? Nejčastější volbou je tzv. ženšen pravý, známý také pod svým latinským názvem Panax ginseng. Ten obsahuje rozmanité spektrum polysacharidů, aminokyselin a vitamínů, které prospívají celkovému zdraví a vitalitě. Z hlediska erekce však stojí za zmínku především vysoký obsah tzv. ginsenosidů – glykosidů s vlivem na oběhový a imunitní systém, centrální nervovou soustavu, a především produkci pohlavních hormonů (zejména testosteronu).

Účinky ženšenu na podle TČM

Pokud bychom zalistovali některou z odborných knih věnovaných tradiční čínské medicíně (TČM), zjistíme, že je ženšenu připisováno opravdu velké množství zdravotních účinků. Již odpradávna byl používán nejen jako afrodiziakum pro zvýšení libida a zlepšení erekce, ale také jako prostředek zvýšení vitality a zlepšení pozornosti a koncentrace. Zároveň mu jsou připisovány účinky na zdraví srdce a kardiovaskulární soustavy, tedy oblast, která opět úzce souvisí s kvalitou erekce.

Účinky ženšenu podle západní medicíny

Účinky ženšenu na lidské zdraví, libido a erekci však nejsou předmětem zájmu pouze starobylých léčebných systémů východu. V posledních letech se benefitům jeho užívání věnovalo také mnoho studií v rámci západní medicíny. Výsledky těchto výzkumů poukazují zejména na potenciál ženšenu pravého jakožto významného antioxidantu, který pomáhá chránit buňky před oxidativním stresem a volnými radikály. Některé studie také naznačují, že by mohl nabídnou protizánětlivé účinky, posílit imunitní systém či podpořit kognitivní funkce. 

Ženšen a podpora erekce

Nás však dnes zajímá primárně účinek ženšenu pravého na kvalitu erekce či jeho pomoc při erektilní dysfunkci. Jak ukázaly vědecké rozbory jeho složení, ženšen pravý obsahuje speciální sloučeniny s příznivým vlivem na průtok krve v celém těle a také zdraví našich cév. Právě dostatečné prokrvení je klíčové pro dosažení pevné erekce.

Sušený kořen ženšenu

Ženšen a zvýšení libida

Ženšen najde využití i v případě, kdy problém neleží v oblasti erekce, jako spíše nižší míře libida a celkové vitality. Díky obsaženým látkám pomáhá potlačovat únavu, dodávat energii a zvyšovat sexuální touhu. Společně s příznivým vlivem na erekci se tak může jednat o opravdu účinné afrodiziakum pro muže všech věkových kategorií. Účinky v oblasti libida však neocení pouze pánové, ale také ženy, pro které je nedocenitelným pomocníkem zejména v období menopauzy.

Jakou formu ženšenu zvolit?

Ať už zvolíte jakýkoliv doplněk stravy s obsahem ženšenu, je vhodné upřednostnit tzv. červený ženšen, který má podle provedených studií vyšší obsah účinných látek. Zakoupit ho lze jak v rámci doplňků stravy na podporu libida a erekce, tak samostatně jako prášek, kapsle či v tekuté formě. Poměrně oblíbený je také sušený kořen, užívání však může být o něco složitější než v případě kapslí, které stačí zapít vodou. K dostání je také ženšenový čaj či například kapky s ženšenovým extraktem. 

Má ženšen pravý vedlejší účinky?

Vzhledem k obsahu celé řady účinných látek je třeba dbát na kontraindikace a konzumaci látek, se kterými interaguje. Jeho užívání není vhodné kombinovat s kofeinem (káva, čaj, energetické nápoje), případně také s doplňky stravy pro snížení krevního cukru či proti srážlivosti krve. Rovněž není příliš doporučován při vysokém tlaku či při užívání imunosupresiv, inzulínu, aspirinu či stimulačních léčiv.Zároveň je třeba dbát na nepřekračování denní doporučené dávky, která se pohybuje kolem 200 až 300 miligramů. Pro maximální účinek je rovněž vhodné ji rozdělit do několika menších dávek během dne.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8094213/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/316096

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *