Maca horská aneb účinný pomocník při slabé erekci

Pokud jste někdy vyzkoušeli přírodní doplňky stravy pro pevnější erekci a zvýšení libida, možná jste si ve složení všimli složky s názvem maca horská či maca peruánská. Toto afrodiziakum, které bylo známé andským indiánům již před šesti tisíci lety, si své místo mezi oblíbenými přísadami v přípravcích pro zlepšení sexuality nevysloužilo náhodou. Jak se dozvíte v dnešním článku, obsahuje celou řadu účinných látek, které oživí nejen váš sexuální život, ale také celkové zdraví a vitalitu.

Co je maca horská?

Maca horská, známá také pod názvem maca peruánská, je rostlina, která roste výhradně v jihoamerických Andách. O jejích účincích na odolnost a vitalitu lidského organismu napovídá už samotný fakt, že roste v nepříznivých podmínkách v nadmořských výškách 3000 až 4000 m. n. m

Navzdory tomu, že se jedná o jedno z nejpopulárnějších afrodiziak, nevypadá na první pohled nijak zajímavě. Svým vzhledem může připomínat ředkvičku či řepu – a podobně jako u těchto rostlin se užívá právě její kořen. V závislosti na konkrétním druhu má různé barvy, od červené přes žlutou až po černou. Ačkoliv má každý druh macy trochu jiné účinky, všechny přímo přetékají minerály a vitamíny.

Historie užívání macy

Jak jsme již naznačili v úvodu, maca se může pochlubit opravdu dlouhou historií. Její blahodárné účinky objevili už staří Inkové, kteří ji používali na podporu sexuality i celkové vitality organismu. Její účinky však neunikli ani španělským dobyvatelům Peru, kteří brzy začali macu exportovat do Evropy, kde se stala oblíbeným afrodiziakem. 

Benefity macy horské

Přestože je v oblasti účinků macy horské potřeba ještě mnoha vědeckých studií a výzkumů, této jihoamerické rostlině je připisována celá řada pozitivních účinků na lidské zdraví. Za zmínku stojí například zlepšení krevního tlaku, snížení rizika osteoporózy a anémie či zvýšení vytrvalosti a atletického výkonu.

Nás však primárně zajímá její vliv na sexualitu, erekci a libido. V těchto oblastech je maca skutečným přeborníkem. Mezi předpokládané účinky patří vyrovnání hladiny hormonů, zvýšení počtu a kvality spermií, zlepšení plodnosti i povzbuzení sexuální touhy. 

Druhy macy a jejich účinky

Jak již bylo řečeno, macy existuje hned několik druhů, které se od sebe liší nejen barvou, ale také potenciálními účinky na lidský organismus. Mezi nejznámější druhy macy horské patří:

  • Černá maca: Tento typ macy horské oceníte zejména v případě, že se chystáte na zplození potomka. Má totiž vliv na tvorbu a kvalitu spermií. 
  • Červená maca: Maca horská červené barvy patří bezpochyby mezi nejpopulárnější druhy této vysokohorské rostliny. Vysloužila si výstižnou přezdívku „peruánská viagra“ a pomůže například při zvětšené prostatě či nedostatečném libidu. 

Obsah účinných látek

Za dlouhou řadou pozitivních účinků macy horské na lidské zdraví a sexualitu stojí především vysoký obsah cenných látek. Kořen macy obsahuje mnoho nezbytných vitamínů, jako například vitamín A, B1, B2, B6, C či E. Neméně důležité jsou také obsažené minerály, a to měď, fosfor, železo, vápník, draslík či zinek. Právě zinek je udáván jako zásadní minerál při obtížích s erekcí a libidem.

Z hlediska sexuálního zdraví však oceníte také obsah nejrůznějších antioxidantů, mastných kyselin, polyfenolů, alkaloidů, saponinů či glukosinolátů. 

Která část je nejúčinnější aneb jakou formu zvolit?

Vzhledem k tomu, že nejvíce účinných látek najdeme v kořenové části rostliny, asi nebude žádným překvapením, že doplňky stravy jsou vyráběny právě z kořene. Zatímco Inkové macu konzumovali i zasyrova, dnes se setkáme především se s práškem ze sušeného kořene. 

Vzhledem k typicky zemité chuti, která rozhodně nemusí sednout každému, jsou oblíbené nejrůznější tablety a kapsle. Pokud však patříte mezi statečné strávníky, vyzkoušet můžete macu ve formě prášku smíchanou s vodou, mlékem, jogurtem či ovocnou šťávou. 

Užívání a dávkování macy horské

Ať už zvolíte jakoukoliv formu macy horské, je třeba především dodržovat doporučené dávkování. Denní dávka by se měla pohybovat mezi 1500 a 3000 miligramy. Zatímco v rámci doplňků stravy na erekci a zvýšení libida je množství macy hlídáno výrobcem, při konzumaci práškové macy si nezapomeňte pečlivě pročíst doporučené dávkování. Zároveň je vhodné macu užívat s jídlem – při konzumaci nalačno vám může podráždit žaludek.

Zdroje

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *