|

Nejlepší lubrikační gely – recenze a zkušenosti

Možná si chcete zpestřit milostný život novými erotickými hračkami, možná potřebujete malou pomoc v případě, že u partnerky nedochází k dostatečnému zvhlčení. V obou případech je na místě sáhnout po vhodném lubrikačním gelu. Pokud toho o nich však moc nevíte a stydíte se vyptávat v obchodě prodavačky, máme pro souhrn všech důležitých informací na jednom místě.

Srovnávací tabulka

Nejlepší volba
Fair Squared

 • udržuje přírodní PH v intimních partiíích
 • přísná certifikace NaTrue
 • FairTrade produkt

Oblíbený produkt
OMG-YES!

 • udržuje přírodní PH v intimních partiíích
 • vhodné pro citlivou pokožku
 • bez parfermace

Cena/kvalita
Ty & Já

 • bez parfermace
 • Český výrobce

Co je u lubrikačních gelů důležité?

Při nákupu lubrikačního gelu vždy dbejte na to, že kupujete druh, který je pro vás vhodný. Rozhodně nesahejte po prvním produktu, který vám přijde pod ruku. Nejen, že pro různé příležitosti se hodí různé druhy lubrikantů, musíme brát ohled například na citlivost naší pokožky či nejrůznější alergie. 

Pokud tedy nechcete, aby vášnivá noc skončila nepříjemným pálením nebo otokem, vždy před použitím raději nahlédněte do složení a zapátrejte po případných alergenech. V případě, že si nejste jistí, proveďte vždy před použitím jednoduchý test, kdy lubrikant nejprve aplikujete například na kůži na ruce. Pokud se do několika hodin neobjeví reakce, nemáte alergii na žádnou ze složek.

Druhy lubrikantů

Jak jsme již zmiňovali, lubrikantů existuje celá řada druhů. Přestože jejich výběr je vždy na vaší preferenci, máme pro vás stručný přehled jednotlivých druhů a jejich výhod. 

Vodní lubrikační gel

Lubrikační gely na vodní bázi patří k těm nejrozšířenějším lubrikantům, na které narazíte v téměř každé drogerii. Oblíbené jsou především pro své široké možnosti použití, jelikož se hodí jak ke klasickému sexu, tak například také k tomu análnímu či orálnímu. Zároveň se nemusíte bát je využít ani při použití kondomu či erotické hračky, jelikož nereagují s žádnými látkami ani povrchy. Jedinou jejich nevýhodou může být rychlé vstřebávání do pokožky, díky čemuž jedno balení spotřebujete opravdu rychle. 

Častým důvodem, proč po vodním lubrikačním gelu sáhneme, je především velký výběr nejrůznějších vůní a příchutí. Berte však v potaz, že tyto lubrikanty jsou primárně určeny pro orální sex. U citlivějších osob či žen trpících na mykózy a infekce jejich použití příliš nedoporučujeme. V těchto případech sáhněte spíše po lubrikantu bez příchutě i parfemace.

Olejový lubrikační gel

Pokud vás láká olejový lubrikační gel, máme pro vás pár dobrých i špatných zpráv. Zatímco se jedná o velice příjemný lubrikant vhodný například na partnerskou masáž či masturbaci, pro samotný sex ho příliš nedoporučujeme. Přestože obsahuje zpravidla přírodní látky, mohl by vám opět způsobit řadu problémů, a to jak z hlediska narušení přirozeného pH, tak rizika prasknutí latexového kondomu. 

Také je třeba si uvědomit, že na rozdíl od vodních lubrikantů se hůře vstřebávají do pokožky. To znamená, že po nich často zůstává mastný film, který může být pro některé nepříjemný. Stejně tak mohou mastnotu zanechat i na ložním prádle či oblečení.

Silikonový lubrikační gel

Pokud hledáte lubrikant, který je vhodný i pro alergiky, sáhněte po silikonovém lubrikačním gelu. Ten je díky svému složení hypoalergení. Na rozdíl od olejového lubrikantu ho můžete použít i s latexovým kondomem, bohužel je však třeba počítat s tím, že se jakožto umělá látka vůbec nevstřebává do pokožky. To sice znamená, že ho nespotřebujete takové množství, na druhou stranu může být problém ho smýt z těla obyčejnou vodou. 

V neposlední řadě je také nutné zmínit, že se nedoporučuje tento druh lubrikantu používat v kombinaci s erotickými hračkami ze silikonu, jejichž povrch by mohl svým působením poškodit.

Přírodní lubrikační gel

Kromě výše uvedených jsou na trhu k dostání i lubrikační gely přírodního původu, které jsou vhodné především pro všechny, které trápí alergie, sklony k zánětům či například jen zvýšená citlivost. V mnoha případech se také jedná o produkty s veganským složením a netestované na zvířatech. U těchto přírodních lubrikantů je však třeba počítat se o poznání vyšší cenou.

Fair Squared Lubrikační a masážní gel se zeleným čajem

 • udržuje přírodní PH v intimních partiíích
 • přísná certifikace NaTrue
 • FairTrade produkt

You & Oil Lubrikační gel OMG Yes!

 • udržuje přírodní PH v intimních partiíích
 • vhodné pro citlivou pokožku
 • bez parfermace

Nejznámější značky 

Zatímco u kondomů máme obvykle o nejznámějších značkách alespoň obecný přehled, u lubrikantů znalosti spíše pokulhávají. Přestože seženete lubrikanty i od zavedených výrobců kondomů, jako je například Durex, rozšiřte si obzory a zkuste vybírat i mezi méně známými značkami. Ty vám mohou často nabídnou mnohem větší výběr i kvalitu.

Za zmínku stojí například značky Boom, Erox, BIOglide, JoyDrops či Pjur.

Cena

Dalším kritériem, které musíme při výběru lubrikačního gelu zvážit, je cena. Zatímco některé druhy seženeme od pár desítek korun, ty nejdražší se mohou vyšplhat až na několik stovek či tisíc. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé cenové kategorie.

Cena do 150,-

V této cenové kategorii pořídíte většinou lubrikační gely na vodní bázi, je však třeba počítat s tím, že se obvykle jedná o opravdu malé balení, které vám příliš dlouho nevydrží (zejména v případě vodních lubrikantů). Často bychom v této cenové kategorii sehnali i vzorečky dražších olejových či silikonových lubrikačních gelů, díky kterým si můžeme produkt vyzkoušet, aniž bychom do něj investovali větší peníze.

Cena do 250,-

V této cenové kategorii narazíte jak na kvalitnější či větší vodní lubrikanty, tak na ty olejové či silikonové. Kolem dvou set korun už seženete na přírodní produkty, spíše však počítejte s horní hranicí.

Cena nad 500,-

Pokud bychom zabrousili do vyšší cenové kategorie nad pět set korun, našli bych zde nejen velká balení již zmiňovaných produktů, ale například opravdu luxusní lubrikační gely s nejrůznějšími přísadami. Často se jedná o afrodiziaka.

Pokud ale hledáte lubrikační gel na častější použití, takto drahého lubrikantu by nejspíše byla škoda. Může se však jednat o zajímavou a netradiční pozornost k výročí či na Valentýna.

2 VIDEA z rozbalování doporučovaných gelů:

Videa poskytla sesterská redakce Lascivní.cz – ta na sobě testovala přes 500 sexuálních hraček

Jak vyrobit lubrikační gel doma?

Pokud vás láká domácí výroba lubrikantu z přírodních ingrediencí, máme pro vás dobrou zprávu – i lubrikační gel je možné vyrobit doma. Stačí nám k tomu čtvrt šálku organického kokosového oleje, čtvrt šálku gelu z aloe vera a případně dvě tři kapky esenciálního oleje (ne však nic štiplavého, jako například peprmint!). Suroviny stačí dobře promísit a výsledný gel můžeme použít úplně stejně jako běžný lubrikant. Stejně dobře však poslouží i jednotlivé suroviny.

Aloe vera se používám k výrobě domácího lubrikačního gelu

Co použít místo lubrikačního gelu?

Jak již bylo řečeno, jako lubrikant může posloužit is samotný kokosový olej či například gel z aloe vera. Hlavní výhodou kokosového oleje je především fakt, že je antibakteriální a působí také proti kvasinkám. Pokud není kokos nic pro vás, vyzkoušejte například mandlový olej. Nezapomeňte však, že není mandlový olej vhodný pro použití s latexovými kondomy, u nichž může způsobit prasknutí! Stejně tak můžete sáhnout i po olivovém oleji, ten je však třeba následně důkladně smýt.

A kterým ingrediencím se naopak vyhnout? Rozhodně lubrikant nenahrazujte čímkoliv, co obsahuje mléko, rafinované oleje či minerální látky. Vyhněte se tedy například máslu, vazelíně či dětskému olejíčku. Všechny tyto látky by mohly nejenom rozhodit pH, ale také způsobit mykózu či infekci.

Časté otázky

Jelikož se náš článek pomalu chýlí ke konci, máme pro vás odpovědi na ty nejčastější otázky týkající se lubrikačních gelů.

Mohu používat lubrikační gel v těhotenství?

Přestože během těhotenství dochází v těle ke zvýšení produkce estrogenu, a tedy i ke zvýšení lubrikace, neznamená to, že nemůžete sáhnout i po lubrikantu! Navíc je v těhotenství děložní čípek uzavřený, nehrozí tedy, že by se gel dostal do dělohy k miminku. Vždy však sáhněte spíše po lubrikantu na vodní bázi, který snadno smyjete z pokožky.

Kokosový olej jako lubrikační gel?

Jak jsme již zmiňovali, kokosový olej je skvělou volbou zejména pro jeho antibakteriální a antimykotické účinky. Pozor na něj dejte v případě, že jste na kokos alergičtí.

Mohou mít lubrikační gely nežádoucí účinky?

Pokud zvolíme vhodný lubrikační gel, nežádoucí účinky nehrozí. Stačí si dát pozor na vhodnou kombinaci lubrikantu s kondomem či erotickou hračkou a brát ohled na případné alergie či citlivost.

Podobné příspěvky

3 Komentáře

 1. Zamě můžeudoporučit Pjur, ten neměcký kousek má skvělou kluznost a ještě mě s přítelkyní ani nezklamal – klasika Womanglide a pro prdelku Analyse me – ten název mě stále baví a vždy se u toho obalu zasměju. :)) Takže ten je super, mix silikonového pro lepší kluznost.

  1. Ahoj Karle,

   ano, vaše „mužná síla“ je určitě spojena s vaším celkovým zdravím.

   Zdravý životní styl, který zahrnuje vyváženou stravu, pravidelné cvičení a dostatek spánku, může podpořit vaši schopnost dosáhnout a udržet pevný stav.

   Naopak, faktory jako stres, kouření, nadměrné pití a obezita mohou negativně ovlivnit vaši sexuální funkci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *