Anatomie penisu – víte, jak ten váš funguje a co ho tvoří

Penis je pohlavním orgánem u mužů, který společně se šourkem vytváří pohlavní ústrojí. Penisem prochází močová trubice. Chcete se dozvědět více informací o penisu, šourku nebo varlatech? Podrobně vám představíme anatomii penisu, ať víte, k čemu všemu je penis dobrý. Není to jen hračka.

Anatomie penisu a jeho součásti podrobněji

Penis (pyj, faltus, úd) je orgán mužské pohlavní a vylučovací soustavy. Slouží především jako rozmnožovací orgán s topořivými tělísky. Ta zajistí jeho pevnost (erekci), díky které je pak pro muže snadnější takový penis zasunout za účelem rozmnožování. Penis není výbavou jen u lidských samečků – mužů, ale vyskytuje se také u obratlovců nebo měkkýšů.

Anatomická stavba penisu se skládá ze tří základních částí: ze žaludu, kořene a těla. Mimo tyto tři základní části najdete v penisu také kavernózní tělíska a jedno spongiózní tělísko, obecně se těmto tělískům říká topořivá tělesa, která souví s kvalitou erekce. Právě tato tělesa považujte za základní součást anatomické funkce penisu. Bez topořivých tělísek by penis nefungoval ke svému podstatnému účelu, k rozmnožování. Samozžejmě my všichni víme, že muži používají penis třeba k masturbaci a jiným zábavám. Příroda však měla s penisem na samém počátku jen ten hlavní záměr, kterým je právě možnost rozmnožit se.

Vizualizace anatomie penisu.

Nejvýznamnější části penisu je kořen, který vytváří párová ramena. Pojí se nejen se stydkými kostmi, ale také s pyjovou bulvou (bulbus penis), která je u spongiźního tělesa jako jeho začátek. Mimoto zde začíná do mužského údu procházet močová trubice, která je překrytá svalem mutulus bulbospongiosus. Konec močové trubice se nachází v žaludu.

Když budeme na penis koukat z venčí, tedy tak, jak ho vidíme normálně, tak pak je jeho anatomie následující: kořen penisu, pyjový bulbus, tělo penisu a žalud. Povrch penisu pak tvoří nebo pokrývá kůže, která je doslova prošpikovaná nervovými zakončeními. A co myslíte, co chrání žalud? Je to kůže? Ba ne! Správně se tato jemná kůžička nazývá kožní řasa neboli předkožka.

Topořivá tělíska a podrobnější informace

  • Kavernózní těleso (corpus cavernosum)
    Je součástí mužského přirození, které se plní krví při erekci. Anatomicky kavernózní těleso vypadá jako dva válce, které jsou obalené vazivem, díky kterému je penis pevný a připravený k sexu.
  • Spongiózní těleso (corpus spongiosum)
    Je také součástí mužského přirození a jedná se o houbovité těleso, které je opět svým tvarem velmi podobné válci. V případě, že se naplňuje krví, ale oproti kavernózního tělesa mnohem méně. Přes těleso vede močová trubice. 
  • Žalud (glans)
    Penis od žaludu odděluje takzvaný žlábek, který ukrývá stahovatelná předkožka. Ta je spojena s žaludem a uzdičkou. Ty bsahují velké množství žlázek. V žaludu se zakončuje močová trubice společně s nervovými zakončeními. To vše prokazatelné ukazuje na to, že je žalud nejcitlivější částí mužského těla. 

Součástí močového ústrojí je močová trubice, která je spojená s rozmnožovacím ústrojím, kterým prochází sperma. Součástí močové trubice je močový měchýř.

Mechanismus erekce

Erekce neboli ztopoření je vyvoláno sexuálním vzrušením nebo mechanickou stimulací erotogeních zń nebo samotného penisu. Penis v tomto případě ztvrdne a zvětší se v jeho objemu i délce. Erekce je důležitou součástí k rozmnožování se, ale i k samotnému pohlavnímu styku. Začíná v mozku jedince a jedná se o reakci na různé podněty, které mohou být pro muže fantazijní nebo dotykové, akustické či vizuální. 

Součástí topořivých tělísek jsou parasympatické nervy , které dokážou rozšířit arterie, které vedou k intenzivnějšímu toku krve do penisu. Jakmile se odvodné žíly stáhnou znamená to první pokyn pro krev, aby zůstala v mužském penise a mohlo tak dojít k erekci a k možnosti pohlavního styku. K ejakulaci muži dovrší během pohlavního styku nebo masturbace. Nicméně u mladších (dospívajících) mužů se často stává, že se například ráno probudí s ejakulátem na spodním prádle. Věsšina mužů se také každé ráno potýká s ranní erekcí. Ta není vůbec špatná.

Jaké zajímavosti jsou spojené se stavbou penisu? 

Existuje mnoho případů, kdy si muži myslí, že zakřivení mužského penisu je odchylka. Rozhodně tomu tak není. Jakékoliv ohnutí nebo zakřivení je zcela běžným jevem, který samozřejmě mohou působit problémy a nepříjemnosti při sexuálním styku. V tomto případě se to dá vyřešit chirurgickým zákrokem. Ale většina mužů zbytečně panikaří. Nejlépe je v takovém případě navšívit lékaře, který vám vysvětlí, jak se věci mají.

Velikost mužského přirození ovlivnit nemůžete, ale existují metody, které mohou napomoci přirození přidat mu nějaký ten milimetr. Víme, že rozptyl velikostí je různorodý, prozatím víme, že pro největší penis je velikost 41 centimetrů a v případě nejmenšího to je 11,5 milimetrů a to při ztopoření. Tak co? 1,1 cm. To je dost málo. Jste na to určitě o dost lépe. 

Existují také vrozené rozštěpy močovodu, které jsou na spodní straně. Ty mohou způsobovat problémy se sexem, ale i močením. Problémy spojené s předkožkou jako je fimóza a parafimóza jsou potížemi, které způsobují špatné nebo žádné přetažení předkožky přes žalud. V tomto případě je častým řešením obřízka nebo cirkumcize.

Varlata a šourek

Šourek je kožovitý vak a v něm jsou uložena varlata. Kůže šourku pokračuje z břicha a jestliže při pohledu na něj vnímáte rozdíl ve vzhledu, pak to může být způsobeno množstvím mazových a potních žláz. Může být také chlupatý nebo pigmentovaný, dělí se na dvě poloviny přepážkou, která mění tvar. Při chladné teplotě se šourek stahuje k břišní stěně, naopak při příjemné teplotě se šourek povoluje. 

Varlata fungují jako párový orgán pro produkci testosteronu. Jedná se o mužský pohlavní orgán a jeho součástí jsou spermie, které produkuje a vylučuje v podobě ejakulátu. V ejakulátu můžete najít seminální plazmu. Jedná se o takzvanou bublinu ve které se spermie mohou pohybovat. 

Průměrné délky penisů

Mnoho mužů se obává, že právě jeho penis nebude pro partnerku dostačující. Většinou se jedná o muže nezralé nebo s nízkým sebevědomím. Níže najdete tabulku, které je mediánem délek penisů u mužů po celém světě. Jak změřit penis se dozvíte v našem článku. Tabulka uvádí délky ve ztopořeném stavu. Penis s erekcí je nejdůležitější pro partnerský milostný život. Zkuste se poměřit s tabulkou, ať víte, jak jste na tom v porovnání s ostatními muži. Určitě se vejdete do průměru.

Délka při erekci penisuProcentuální zastoupení v populaci mužů
pod 9,5 cm2,5%
9,5–11,5 cm13,5%
11,6–15,3 cm68%
15,4–17,4 cm13,5%
nad 17,4 cm2,5%
Zdroj: Sciencemag.com

Podle mnoha průzkumů vyplývá, že většina že dává před délkou penisu přednost zejména charakteru muže, péče o vzhled, chování a podobně. Délku penisu většinou řeší sexuálně zkušenější ženy, než ty sexuálně méně zkušené. Právě nezkušené ženy často dávají přednost raději menším penisům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *